muse">

medeia

 medeia

 

Iolkos Kralı Aison, tahtını üvey kardeşi Pelias’a kaptırmış ve Aison’un oğlu Iason büyüyünce tahtı geri istemiştir. Pelias, Iason’a bunun ancak Kolkhis’e gidip Altın Post’u almasıyla mümkün olacağını söyler.

 

Altın Post, Yunan mitolojisinde zenginliği ve iktidarı temsil eder ve Phrikos ile Helle’yi sırtına alarak Kolkhis ülkesine kaçıran koçun postudur. Iason Argo gemisiyle yola çıkar.

 Karşılarına hiçbir gemiye geçit vermeden paramparça eden Symplegad adı verilen kayalar çıkar ancak Iason yönetimindeki gemi, bir güvercin uçururak ve güvercinlerin ardından hareket ederek az zararla geçmeyi başarır. Ancak Altın Post’u amcası Pelias’a vermek üzere yola çıkacakken amcasının babası Aison’u öldürdüğünü ve tahtı ona vermeyeceğini öğrenir.

Medeia da Pelias’ın kızlarıyla arkadaş olmuştur bu sırada. Onlara babalarının yaşlandığını, gençleştirmek için bir büyü yapabileceğini söyler. Yaşlı bir koçu alır koçu kesip büyülü otların kaynağı bir kazana atar ve kazandan bir kuzu çıkar. Pelias’ın kızları da inanır ve babalarını kazana atarlar. Ancak babaları dirilmez. Bu durum sonucu kızlar sürgün edilirler.

Medea, Medeia (Yunan Mitolojisi) - Özhan Öztürk Makaleleri


 Iason ve Medeia Iolkos’tan Korinthos’a kaçarlar. Rahat yaşamak için herkesle iyi geçinmeye çalışırlar. Ancak Iason çocuklarına ve karısına ihanet ederek Korinthos kralı Kreon’un kızı Glauke ile evlenir. Medeia ise sadece Iason’dan değil çocuklarından da nefret etmektedir.

 "Ah, talihsiz kadın, ne ıstırap çekiyorum, yüksek sesle hıçkıracak kadar ıstırap çekiyorum. Nefret edilecek bir annenin melun çocukları, babanızla beraber geberseniz de bütün ev yıkılsa."

 Medeia Iason’a zarar verecek bir şey yapmak istemektedir. Ancak bunu tahmin eden Korinthos kralı Kreon, kızının düğününde başına kötü bir şey gelmesin diye düğünden önce onu ülkeden kovar. Medeia kalmak için onu ikna etmeye çalışır.

Ben sade kocamdan nefret ediyorum, senin hareketin bana doğru görünüyor. Bugün ben senin saadetini kıskanmıyorum. Kızınızı evlendiriniz, mesut olunuz. Fakat bırakınız ben bu toprakta oturayım.

 Kreon biraz gönülsüzce de olsa Medeia’nn bir gün daha kalmasına izin verir. Kreon’un ardından Iason gelir. Medeia, onunla olabilmek için Pelias’ı öldürdüğünü, evine ihanet ettiğini onun ise gidip prensesle evlendiğini ve bunun için onu asla affetmeyeceğini söyler. Iason ise bunu geçim kaygısız bir hayat için çabaladığını ve her şeyi çocukları için yaptığını söyleyerek açıklamaya çalışır.

 "Seni kurtarmak ve çocuklarıma evimin destekleri olacak kral kardeşler yetiştirmek istiyordum."

 Iason çıkınca içeri Phoibos tapınağından dönen, Atina kralı Pandion’un oğlu Aigeus girer. Medeia sebebinin sorunca iki evliliğinden de çocuğu olmadığı için çözüm yolları aradığını söyler. Medeia ise kocasının ihanetini ve kovulduğunu anlatır. Aigeus’a onu evine kabul etmesi ve karşılığında ona çocuklar doğuracağını söyler. Aigeus kabul eder.

 Medeia, Iason’a gideceğini haber verir ve söyledikleri için özür diler. Fakat bu özrün ardında prensesi öldürme planları yatmaktadır. Düğün hediyesi olarak vereceği tül elbisenin ve tacın üzerine zehir döker. Bunu çocuklarının eline verir ve prensese vermelerini söyler. Prenses elbiseyi giyince ağzından bir köpük gelir. Başındaki taç alev saçıyordur. Glauke tacı kafasından atmaya çalıştıysa da başarısız olur. Ardından içeri baba girer ve kızına sarılır. Ancak beyaz tüle yapışıp kalmıştır. Oracıkta baba kız ölürler.

 Resim: Jason and Medea, John William Waterhouse

     Kaynak:Euripides, Alkestis- Medeia- Elektra,Dergah, 2018

  • Gösterim: 1127