ölümünün 76 yıl ardından roosevelt kimdir

ABD tarihinin en uzun süre görevde kalan başkanı Franklin D. Roosevelt, yaşadığı dönemde gerek 2. Dünya Savaşı sırasında verdiği kararlar gerekse yürüttüğü politikalar sebebiyle hem kendi vatandaşları hem de tüm dünya tarafından sevilen bir başkandı ve öyle olmaya da devam ediyor. Peki ABD tarihinin önemli başkanlarından olan Roosevelt kimdir?

Add a comment

Makedonya Kralı Philipin MÖ 4. Yüzyılda Ölümü

 Makedonya Kralı Philip hükmettiği yıllar boyunca kötü ününden ve ileri derecedeki aşağılık kompleksinden çok çekti. Krallığını, Yunan dünyasında hatırı sayılır güçlerden biri haline getirmiş olmasına rağmen, Korintliler, Atinalılar ve Spartalılar gibi güneydeki daha kültürlü komşuları kendisini ve arkadaşlarını hep vahşi, dağda yaşayan barbarlar olarak gördü. Kişisel geçmişi ve görünüşü de yüksek yerlerde saygı görmesine yetmiyordu.

Add a comment

i̇kinci dünya savaşının ana hatları dresden bombardımanı

13-14 Şubat 1945'te Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının Almanya’nın Dresden kentine düzenlediği bombardıman sırasında oluşan yangın fırtınası, şehrin tarihi merkezini tamamen yok etti, on binlerce sivil öldü...

Add a comment

  ilk insan topluluğunun gelenekleri ve toplumsal örgütlenme  
   Etnografların inceledikleri en gelişmemiş insan toplulukları, Erken Paleolitik dönemin fosil insanlarından çok daha gelişmiştir. Bu nedenle, ilk insan topluluklarının yaşamları ancak arkeolojik malzemelere göre bilinebilir ve bunun sonucu olarak toplumsal örgütlenmelerine ilişkin düşüncelerimiz çok eksik ve varsayımsaldır.

Add a comment

ilk türk kadın gazeteci selma rıza feraceli

İlk Türk kadın gazeteci, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin tek kadın üyesi, Sorbonne’de okuyan ilk Türk kadını, Hilal-i Ahmer (Kızılay) Cemiyeti genel sekreteri olarak birçok ilke imza atan Selma Rıza Feraceli kimdir?

Add a comment