muse">

kleopatra

kleopatra 

Romalılar tarafından ölümcül canavar olarak da adlandırılan Kleopatra, antik dünyanın en popüler ancak ulaşılması zor figürlerinden biridir.

 

 

cleopat.png

 Kleopatra - John William Waterhouse

                                                                                     

Mısır kraliçesi Kleopatra, birçok film yapımcısı ve yazar tarafından ölümsüzleştirildi. Shakespeare’in Antonius ve Kleopatra’sı, Elizabeth Taylor ve Richard Burton’un oynadığı Hollywood filmi Cleopatra, verilmiş en popüler eserlerdendir. Ayrıca daha önce yorumladığım Agnès Varda’nın 5’ten 7’ye Cléo filminde de ana karakterin ismi Kleopatra’dan ilham alınmıştır.

Çoğunlukla Jül Sezar ve Mark Antonius’un sevgilisi olarak bilinen Kleopatra sadece Mısır tarihinde değil Roma İmparotorluğu tarihinde de önemli bir role sahipti.

VII. Kleopatra M.Ö 69'da Mısır'ın İskenderiye şehrinde doğdu. Babası Ptolemaios'un ölümünden sonra tahta geçti. M.Ö 48'de Kleopatra, Jül Sezar'ın müttefiki ve sevgilisi olmuştu ve Jül Sezar'ın suikastına kadar öyle kaldı. Kleopatra'nın, Jül Sezar'ın sarayına bir halı içinde girdiği de filmlerde çokça karşımıza çıkar.

Sezar’ın ölümü, kontrol için yarışan çeşitli gruplarla birlikte Roma’yı kargaşaya sürükledi. Bunlardan en önemlileri Mark Antonius ve Sezar’ın önce müttefiki ve sadık arkadaşı, sonra evlatlık oğlu olan Octavius Augustus'un ordularıydı.

Kleopatra’nın Antonius İle Buluşması

 

   M.Ö 41’de Kleopatra, Mark Antonius tarafından Tarsus’a çağrıldı. Kleopatra’nın Afrodit’in mor renkli cüppesini giyerek Tarsus Çayı’na yelken açarak şehre girdiği söylenir. Kendisini Yunan şarap tanrısı Dionysus ile özdeştiren Antonius anında iktidarı kazanmıştı ve bu Kleopatra için hem Mısır hem de Roma iktidarını elde edebilmek için bir fırsattı. Antonius, Kleopatra’nın Efes’teki Artemis Tapınağında koruma altında yaşayan üvey kız kardeşi Arsinoe’nin idamını talep ettiği iddia edilir. Çok geçmeden Antonius ve Kleopatra müttefik ve sevgili oldular. M.Ö 41’de beraber İskenderiye’ye döndüler.

   İskenderiye’de mistik tanrı Dionysus kültürüne adanmış bir grup oluşturdular. O yıl Kleopatra, Alexandros Helios ve Kleopatra Selene isimli ikizleri doğurdu.

 

   M.Ö 32’de Octavius Augustus, Antonius ve Cleopatra’ya karşı bir savaş açtı. Romadaki siyasi durum Antonius’u İtalya’ya dönmek zorunda bıraktı ve burada Augustus ile geçici bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma Antonius’un Octavius Augustus’un kız kardeşi Octavia ile evlenmesini de kapsıyordu. 3 yıl sonra Antonius ve Kleopatra, Antakya’da tekrar buluştu. Bu buluşma sonucu Kleopatra üçüncü çocuğu Antony (Ptolemy Philadelphus)’ye hamile kaldı. Ayrıca Doğu Roma’daki bazı mülkleri de Kleopatra’nın kontrolü altına girmişti.

   Antonius, M.Ö 31’de Octavius Augustus’un ordusu ile yaptığı Aktium Muharebesi’nde mağlup düştü. Ardından teslim oldu ve Roma geleneğine uyup kılıcının üzerinde düşerek intihar etti.

Kleopatra’nın Ölümü

   Antonius’un ölümünden sonra Kleopatra, Octavius Augustus’a götürüldü. Augustus zaferinin bir parçası olarak onu Roma sokaklarında dolaştıracağını bildirdi. Kleopatra’ya gelenek olarak bir sepet incir getirilmişti ve incirlerin arasına bir asp (Mısır kobrası) saklanmıştı. Kleopatra aşağılanma hissine katlanamayarak yılanın kendini ısırmasına izin verdi. Yılanın ısırığından, Kleopatra ve iki hizmetçisi öldü. Mısır kobrası Mısırlılar için ilahi krallığın sembolüydü. Yılanın kendini ısırmasına izin vererek ölümsüz olmuş oldu. Bazı tarihçiler Kleopatra’nın ölmek için zehirli bir merhem kullanmış veya bir şişe zehir içmiş olabileceğine de inanıyorlar.

   Kleopatra otuz dokuz yıl yaşadı, yirmi iki yıl kraliçe olarak hüküm sürdü ve on dört yıl Antonius’un imparatorluğunda ortağıydı. Ölümünden sonra Jül Sezar’dan oğlu Ceasarion (Küçük Sezar) firavun ilan edildi. Ancak kısa süre Octavius Augustus’un emriyle idam edildi. Diğer çocukları ise Antonius’un karısı Octavia’nın yanında yetiştirilmek üzere Roma’ya gönderildi. Kleopatra, Roma otoritesine yönelik son önemli tehdidi temsil ediyordu ve ölümü aynı zamanda Ptolemaios Krallığının sonunu işaret ediyordu.

   Onun ölümüyle beraber Augustus ilk Roma İmparatoru oldu.

 

 

What We Know About Cleopatra | Mysteries at the Museum: Don Wildman: Travel  Channel | Travel Channel

Kleopatra’nın Ölümü – Reginald Arthur

 

Kaynakça

 Mark, J J. Cleopatra VII, 2018

The Internet Classics Archive | Antony by Plutarch,2016.

Ashton, S. The Last Queens of Egypt. Longman, 2003.

Durant, W. Caesar and Christ. Simon & Schuster, 1980.

Lewis, J.E. The Mammoth Book of Eyewitness Ancient Rome. Running Press, 2003.

Bunson, M. The Encyclopedia of Ancient Egypt. Gramercy Books, 1991.

David, R. Handbook to Life in Ancient Egypt. Oxford University Press, 2003.

Mellor, R. The Historians of Ancient Rome. Routledge, 2010.

Plutarch. Plutarch's Lives. P.F. Collier & Son, 1969.

Schiff, S. Cleopatra. Back Bay Books, 2011.

Suetonius. The Twelve Caesars. Penguin Classics, 2007.

 

 

  • Gösterim: 1299