Ebrar">

truva savaşı

 

TheDeathofHectorbyPeterPaulRubens1630 35 TRUVASAVASİ

Homer; İlyada, Oddessy ve Beowulf şiirlerini yazan bir tanrıydı. İlyada'da Truva Savaşının nasıl yapıldığını anlatıyordu.

 

 

 

 The Death of Hector by Peter Paul Rubens 1630 35

peter paul rubens death hector painting trojan war

Klitemnestra'nın kız kardeşi Helen, Menelaus ile evliydi. Bir süre sonra Menelaus ava çıktı ve Truvalı Paris gelip Helen'i kaçırdı. Agamemnon olan biteni duyduğunda gözü dönmüştü. Hemen bütün birliklerini topladı ve Helen'i geri alabilmek için Truva'ya doğru yola koyuldular. Ancak körfezi tutan rüzgar onların geçitine izin vermemişti. Bu yüzden bir genç kızı kurban etmeleri gerekmişti. Böylelikle Agamemnon kızı İfigenya'yı kurban edecekti.

Agamemnon'ın eşi Klitemnestra en sevdiği kızının kurban edilmesini hiç iyi karşılamadı. Bu yüzden Agamemno'yu öldürmek için hazırlıklara başladı, ancak çok geçti. Agamemno körfezi geçmiş ve çoktan kızını kurban ederek Truva'ya yolculuğuna devam ediyordu. Savaş sırasında Hektor Akhilleus'un en yakınını öldürmüştü. Akhilleus çok büyük bir öfke içindeydi. Bu yüzden Hektor'u kafasından tuttu ve üç defa kendi etrafında döndürerek onu öldürdü.

Agamemno geri geldi ve güzel prenses Kassandra ile evlendi. Şimdi Klitmnestra'nın Agamemno'yu öldürmesi için elinde daha çok sebebi vardı. Önce Kassandra'yı ardından da kocasını öldürdü. Ancak Klitmenstra'nın iki çocuğu, Orestes ve Elektra, babalarını öldürdüğü için annelerinin hayatına son verdi. Savaştan sonra Odisseus yola çıktı ve Akhilleus'u öldürdü.

  • Gösterim: 2051