muse">

wilhelm kotarbinski'nin resimlerindeki melek imgesi

 

Melekler özellikle Rönesans döneminde sanatta sık kullanılan figurlerdendir. Genellikle yeniden doğuş, temiz bir başlangıcı simgeleyen melekler günümüze kadar birçok popüler eserlerde karşımıza çıkmaktadır.

 

 2021-01-18_21-02-52.png

 

kız_ile_melek.jpg

Kız ile Melek

    Meleklerin insanın rehberi ve koruyucusu olarak karşımıza açıkça çıktığı bir örnek olan bu eserde kız meleğin kulağına bir şey söylüyor gibi duruyor. Melek, kızın dileklerini iletmek için hazırda bekliyor.

Oil painting reproduction — Wilhelm Kotarbinski » Dark star

Karanlık Yıldız

   Burada ise tam tersi daha karamsar bir şekilde karşımıza çıkmış melek imgesi. Bu yanlış başlangıçları temsil eder. Yine de yıldız simgesi bunun geri dönülmez bir durum olmadığını yine doğru yolun mümkün olduğunu gösterir.

War - Wilhelm Kotarbinski - WikiArt.org

 

Savaş

   Bu eserdeki meleğin bir önceki eserdeki melekle aynı olması olasılığını ele alırsak doğru yolu bulmaya çalışması esnasındaki savaşı resmedilmiş diye düşünebiliriz. Yüzü bitkin görünüyor. Pes etmiş ve yok olmaya başlamış.

 

loumargi: “Wilhelm Kotarbiński - Angel in a Cemetery ” | Art, Renaissance  art, Esoteric art

 Mezarlıktaki Melek

 

 Genelde meleklerin, ölen insanlara olan üzüntüsünü ünlü ressamlar, önemli insanların ölümünü resmederek karşımıza çıkarmışlardır. Burada ise  insanlar arasındaki hiyerarşiye bakılmaksızın meleğin üzüntüsü ve üzüntüsünün devamı ele alınmış.

 

Korku ve fantastik alanlarda eser veren Wilhelm Kotarbinski melekleri insanların hizmetkarları olarak göstermektense onları kendi varlıklarıyla ele almayı tercih etmiş. Bu onun eserleriyle ilgili en beğendiğim özellik. Sanatla kalın.

  • Gösterim: 2154